Newsletter

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

* Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

Tiskové zprávy

V Genku jednala Rada COMPET

Image

Prohlubování vnitřního trhu, odolnost unijního průmyslu, posílení role veřejných zakázek v procesu dekarbonizace a zvýšení konkurenceschopnosti evropských čistých technologií. To byla hlavní témata neformálního jednání Rady pro konkurenceschopnost (COMPET).

Rada se sešla ve vlámském městě Genk, průmyslovém srdci provincie Limburg. Ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkelu zastupoval vrchní ředitel sekce Evropské unie a zahraničního obchodu David Müller.

Belgie jakožto poslední předsednický stát v Radě před červnovými volbami do Evropského parlamentu zaměřila diskusi na posílení evropského průmyslu a konkurenceschopnosti vnitřního trhu. Ministři zdůraznili především potřebu přejít od ad hoc řešení reagujících na aktuální krize k práci na komplexnější a perspektivní strategii, která bude tvořit základ strukturální transformace unijního průmyslu. „Komplexní rámec pro budoucí evropskou průmyslovou politiku je nezbytný. Jeho podstatu musí tvořit zcela fungující a bezbariérový vnitřní trh postavený na omezování administrativních překážek, které v současnosti zatěžují evropské podniky a brání jim v potřebném růstu a udržování mezinárodní konkurenceschopnosti,“ řekl vrchní ředitel sekce Evropské unie a zahraničního obchodu David Müller. Jako hlavní složky receptu vnitřního trhu na podporu unijního průmyslu označil důsledné dodržování zásady lepší regulace, digitalizaci příslušných postupů a snížení administrativy, zejména v sektoru služeb. „Digitalizace průmyslových odvětví umožní přístup podniků k využití potenciálu nových technologií, jako je umělá inteligence a internet věcí. S tím jde ruku v ruce nutnost podpory inovací a výzkumu, která povede k rozvoji špičkových technologií,“ shrnul vrchní ředitel Müller.

Na plenární diskusi tematicky navázaly tři paralelní workshopy. Vrchní ředitel Müller vystoupil v panelu k posílení role strategických veřejných zakázek v transformaci průmyslu. Evropská unie má aktuálně platný právní rámec pro zadávání veřejných zakázek obsahující zásadu udržitelnosti, nicméně s ohledem na nově vznikající legislativní předpisy zahrnující speciální ustanovení o veřejných zakázkách dochází k roztříštěnosti a nepřehlednosti pravidel. „Současná právní úprava z roku 2014 je sice poměrně flexibilní, ale neodpovídá novým trendům v oblasti veřejných investic a od doby svého vzniku nedokázala dostatečně zvýšit zájem dodavatelů o veřejné zakázky. Proto se potřebujeme zamyslet nad tím, jak systém nastavit tak, aby odpovídal dnešním výzvám a přitáhl potenciální dodavatele,“ řekl vrchní ředitel Müller.

Během pracovního oběda vedoucí delegací debatovali s bývalým italským premiérem Enricem Lettou, o chystané Zprávě na vysoké úrovni o budoucnosti vnitřního trhu, jejíž přípravou byl pověřen v loňském roce. Enrico Letta v této souvislosti navštívil před dvěma týdny Prahu, kde se bilaterálně setkal s ministrem průmyslu a obchodu Jozefem Síkelou i se zástupci státní správy a podnikatelské sféry, kteří mu předali české představy o budoucnosti vnitřního trhu. Zpráva by měla být představena na dubnovém zasedání Evropské rady.

Foto: Pixabay
Zdroj: Ministerstvo průmyslu a obchodu

Nejčtenější kategorie
Chytré město
454
Energetika
530
IT
397
Dotace a Finance
1402
Odpady
257

Nezmeškejte žádné informace!

Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze