Ministerstvo pro místní rozvoj prostřednictvím Integrovaného regionálního operačního programu (IROP) podpořilo v programovém období 2014–2020 celkem 221 projektů, které cílí na národní kulturní památky. Poskytli jsme celkem 8,9 mld. korun do rozvoje českého kulturního dědictví.
Zmíněných 221 projektů je roztroušeno po celé České republice a jsou to malé i velké projekty co do velikosti finanční podpory z Evropského fondu pro regionální rozvoj.
Výběr památek v jednotlivých krajích ČR
V Karlovarském kraji se díky dotaci rekonstruovala kulturní památka – Goethova vyhlídka v Karlových Varech. Město mezinárodního filmového festivalu se také může pochlubit opravenou Sadovou a Mlýnskou kolonádou. Obě kolonády jsou součástí Městské památkové zóny Karlovy Vary, která je uvedena na seznamu světového dědictví UNESCO.
V Plzeňském kraji jsou početné projekty v Plasích. Podporu tady získal Cisterciácký klášter, Kostel Nanebevzetí Panny Marie a kostel sv. Václava s Hrobkou Metternichů.
Středočeský kraj má povedené projekty například v Kutné Hoře. Z podpory evropských fondů se revitalizoval známý gotický palác Sankturinovský dům, kostel sv. Jakuba nebo základní škola J. A. Komenského. Podařilo se také rekonstruovat bývalou královskou mincovnu a královský palác Vlašský dvůr.
Tábor, jeden ze zástupců Jihočeského kraje, získal finance z evropských fondů na opravu zdejší Bechyňské brány a rozšířil expozici k dějinám Tábora od pravěku do konce třicetileté války. Také se podařilo obnovit Starou radnici, která slouží jako muzeum.
Mezi podpořené památky z IROP v Pardubickém kraji patří Divadlo na hradě i v podhradí v Kunětické hoře. Nově je zpřístupněno severní křídlo hradního paláce, kde vznikl sál pro kulturní, společenské a vzdělávací akce. Zároveň jsme podpořili i druhý projekt s cílem zpřístupnit veřejnosti doposud uzavřené části hradu Kunětická hora. Obnovy se dočkal i Jurkovičův palác a objekt 6. brána.
Systematická práce s dlouhodobou vizí se vyplatí. Dobrým příkladem je Moravskoslezský kraj, kde v Dolní oblasti Vítkovice jsou i projekty, které navazují na dotace z přechozího programu IOP. Jedná se o zpřístupnění další části Dolu Hlubina a Vysoké pece a koksovny Vítkovických železáren široké veřejnosti, a to formou prohlídkové trasy, která zahrnuje seznámení se s výrobním procesem provozu koksovny. Návštěvníci se mohu účastnit organizované prohlídky uhelného okruhu. Průmyslový areál tak postupně získává novou tvář a zvyšuje zájem odborné i široké veřejnosti o kulturní dědictví.
V programovém období 2014-2020 byla silná podpora revitalizace a zatraktivnění národních kulturních památek v ČR. Na jedné památce mohl žadatel realizovat i více projektů podpořených z IROP. V novém programovém období 2021-2027 je připraven už skromnější finanční balíček ve výši 3,5 mld. korun. V květnu 2023 jsou plánované výzvy pro památky. Podrobnější informace k plánovaným výzvám je možné sledovat na webu IROP.
Foto a Zdroj: Ministerstvo pro místní rozvoj