Newsletter

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

* Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

ITTiskové zprávy

Vicepremiér Bartoš s japonským ministrem pro digitalizaci se shodli na vizi digitálního státu

Image

Místopředseda vlády pro digitalizaci a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš zahájil první den své zahraniční pracovní cesty po Japonsku a Koreji setkáním se zástupci japonské vládní agentury na podporu zahraničního obchodu. Dále jednal se špičkami japonských aerolinek o letecké lince Praha-Tokio, navštívil výzkumné centrum umělé inteligence a setkal se se svým japonským protějškem, ministrem pro digitalizaci Taró Kónem. 

Ministr Bartoš přijal pozvání na pracovní cestu v souvislosti s výročím strategického partnerství, na kterém se obě země poprvé dohodly v roce 2003. Účelem cesty jsou odborná setkání k agendám digitalizace, rozvoje regionů, bydlení a cestovního ruchu. K delegaci se připojili zástupci českých firem a akademické sféry. Jedná se o první cestu do Japonska na ministerské úrovni od začátku pandemie covidu-19.

Bartoš se setkal se zástupci JETRO – japonské vládní organizace na podporu zahraničního obchodu. Zastupitelský úřad Tokio ve spolupráci s touto významnou organizací, Svazem průmyslu a dopravy a CzechInvest uspořádal 3. česko-japonské obchodní a investiční fórum pro představení českého investičního prostředí. Vicepremiér shrnul aktuální ekonomické trendy v oblasti digitalizace a silné stránky sektoru informačních technologií. Zdůraznil oblasti, ve kterých vnímá největší potenciál pro navázání a rozvoj obchodní spolupráce obou zemí, jako jsou kvantové technologie, umělá inteligence, cloudová řešení, herní průmysl a další obory a služby s vysokou přidanou hodnotou.

Zároveň vyzdvihnul roli Japonska coby jednoho z nejvýznamnějších přímých zahraničních investorů v naší zemi a čtvrtého největšího obchodního partnera mimo Evropu „Japonský trh poskytuje řadu exportních příležitostí pro české firmy. Stejně tak Česko je atraktivním prostředím pro firmy japonské. Přes 270 japonských podniků už v ČR otevřelo své pobočky, továrny a výzkumná centra,” řekl Bartoš.

Následovalo jednání ve First Airlines, první virtuální aerolince v Japonsku, se zástupci japonských leteckých společností All Nippon Airways (ANA) a Japan Airlines (JAL) a tokijského mezinárodního letiště Narita. Ministr Bartoš s nimi mluvil o možnosti zavedení přímého leteckého spojení mezi Tokiem a Prahou. Japonsko je čtvrtý největší trh příjezdového cestovního ruchu do ČR v Asii. V roce 2019 naši zemi navštívilo více než 147 tisíc japonských turistů. Poptávka ale klesla kvůli pandemii i z důvodu uzavření ruského vzdušného prostoru.

„Na politické úrovni jsme zatím první vláda, která zavedení přímého leteckého spojení Praha–⁠⁠⁠Tokio aktivně řeší. Na pracovní úrovni už proběhlo několik jednání. Otevření přímé linky velmi vítají i zástupci byznysu. Sloužila by totiž nejen k podpoře cestovního ruchu mezi oběma zeměmi, ale také k dalšímu rozvoji spolupráce ve prospěch obou ekonomik,” řekl ministr a vyjádřil podporu co nejrychlejšímu otevření i s ohledem na výstavu EXPO 2025 v Ósace. Vyjednávání navazuje na znovuotevření přímé linky Praha–⁠⁠⁠Soul v březnu 2023 a vznik nové linky Praha–⁠⁠⁠Tchaj-pej v polovině července 2023.

V odpoledních hodinách vicepremiér navštívil výzkumné centrum umělé inteligence (AIST Artificial Intelligence Research Center), které se zaměřuje na aplikovaný vývoj a výzkum a praktickou aplikaci moderních technologií v japonském průmyslu. Součástí návštěvy byla prohlídka laboratoří, kde se delegace seznámila s laboratorním robotem „Mahoro“, pomáhajícím při rychlém a přesném vývoji léčiv, a systémem  „digitálního dvojčete“ – softwaru, který monitoruje zátěž pracovníků v reálném čase a umožňuje přesunout náročné úkoly na robota.

Ministr Bartoš ocenil návštěvu v souvislosti s prohlubováním česko-japonských vztahů v oblasti průmyslového využití AI. „Japonsko je oprávněně považováno za robotickou velmoc, ale například ve využití strojového vidění, umělé inteligence či velkých objemů dat jsou české výzkumné organizace a firmy na špičkové úrovni. Aktivní navazování kontaktů v zahraničí za pomoci státních institucí je pro podporu mezinárodní spolupráce v robotickém a kybernetickém výzkumu klíčové.“

Ministr také navštívil největší japonské esportové centrum Red Tokyo Tower, kde mluvil o vzrůstajícím zájmu o profesionální gaming v Česku a rozvíjení spolupráce s japonskou stranou. “Ekonomický význam videoherního průmyslu nemůžeme podceňovat. Globální tržby z prodeje her jsou vyšší než mají hudební a filmový průmysl dohromady. Japonsko je v tomto ohledu supervelmocí, ale ani Česká republika se nemá za co stydět. V minulém roce měla česká herní studia obrat 7,5 miliardy korun a jejich tituly jsou celosvětově úspěšné. I proto mě v Tokiu doprovází také předseda Asociace českých herních vývojářů Pavel Barák,” uvedl Bartoš.

Jednal i s Taró Kónem, japonským ministrem pro digitalizaci, který stojí v čele digitální agentury založené v roce 2021. Obdobně jako česká Digitální a informační agentura má za cíl modernizaci státních on-line služeb a infrastruktury a funkci IT koordinátora. „Ministr Kóno má ambiciózní vizi digitalizace Japonska a věří, že je nezbytná k tomu, aby si Japonsko v globální ekonomice udrželo konkurenceschopnost a zlepšilo životy svých občanů,“ okomentoval setkání Bartoš. „V tomto ohledu je naše vize zcela totožná.“ Ministři se shodli i na dalších prioritách: rozvoji konektivity a nízkoprahovém přístupu k vysokorychlostnímu internetu nebo investicích do digitální infrastruktury.

Foto a Zdroj: Ministerstvo pro místní rozvoj

Nejčtenější kategorie
Chytré město
442
Energetika
501
IT
367
Dotace a Finance
1360
Odpady
249

Nezmeškejte žádné informace!

Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze