Newsletter

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

* Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

RozhovoryZdravotnictví

Biohazard tým v jižních Čechách

Výjezdy k běžným pacientům poklesly až o patnáct procent

„Záchranná služba i zdravotnická zařízení, stejně jako kraje či sociální zařízení se budou muset připravit na opětovnou aktivaci krizových opatření a předzásobit se ochrannými pomůckami,“ říká MUDr. Marek Slabý, MBA, ředitel Zdravotnické záchranné služby Jihočeského kraje.

Jak se změnil chod vaší záchranné služby v souvislosti s pandemií?

Samozřejmě, že došlo ke změnám v běžném provozu, zejména v prvních týdnech rozvoje epidemie. Situace se měnila ze dne na den, při předávání pacientů v nemocnicích, v chování pacientů, docházelo k omezování provozu ambulancí i nemocnic, měnila se doporučení, týkající se ochranných pomůcek, transportů do nemocnic, nutnosti odběrů na Covid-19, karanténou v souvislosti s cestovatelskou anamnézou, pendlerstvím a postupně i komunitním přenosem v rámci zaměstnání nebo rodin. Pochopitelně jsme museli posílit operační středisko, neboť na dispečery se snesla smršť žádostí o informace, co mají lidé dělat, jak to mají dělat, a přitom bylo nutno zvládat normální činnost. Z důvodu převozu pozitivních pacientů byl aktivován tzv. biohazard tým se speciální sanitou a vytvořen tzv. mobilní odběrový tým, zajišťující odběry po celém kraji.

Jaká byla reakce samotných vašich lidí na novou situaci? Osobně je vnímám jako hrdiny, myslíte, že oni sami si to takto uvědomují?

Záchranáři, byť profesionální zdravotníci, jsou také jen lidé a mají strach z neznámé infekce a jejích důsledků pro ně samé, ale i pro jejich rodiny, děti a starší rodiče. Se slovem hrdina bych neplýtval, ale musím říci, že všichni členové výjezdových posádek pracovali bez reptání, s plným nasazením a statečně i v těch nepřehledných situacích a dodnes vyjíždějí nadále do prostředí, ve kterém nikdy nevědí, zda se s infekcí setkají, nebo ne. Vzhledem k tomu, že pravidelně sloužím jako výjezdový lékař, mám možnost částečně s nimi tuto výjimečnou situaci sdílet. Jejich práce a nasazení si velice vážím a doufám, že si jich cení i jejich okolí a pacienti, u nichž zasahují.

Nepotýkali jste se s nedostatkem pracovníků?

Díky tomu, že jsme se nedostali do situace, kdy by například celé oblastní středisko mělo karanténu nebo se některý ze záchranářů přímo nakazil a že donedávna platil zákaz dovolených, tento problém se nám vyhnul. Nedostatek lékařů však v celém kraji řešíme trvale i mimo období epidemie.

Nezaznamenali jste úbytek běžných případů, když lidé méně vycházeli?

Ano, bylo méně předávání pacientů v nemocnicích, ale nebylo to snad zákazem vycházení, ale spíše tím, že lidé přestali řešit zbytné věci a upřímně – řada lidí se bála, že je nakazíme my nebo se nakazí ve zdravotnickém zařízení.

Dá se říci, že vás tato vypjatá situace někam posunula? Jak vidíte budoucnost práce vaší organizace?

S uvolněním tvrdých opatření a odezněním největšího strachu jistě opět stoupne počet výjezdů, lidé se budou snažit dohnat to, co nestihli během stavu nouze. Budou padat z kol, ze stromů a skal, jistě stoupne počet dopravních nehod a úrazů. Bude nutné řešit dlouho odkládané zdravotní problémy, takže se budeme opatrně vracet do původních kolejí. Bojím se však, že jsme s Covidem-19 zdaleka neskončili, takže se záchranná služba i všechna zdravotnická zařízení budou muset připravit na opětovnou aktivaci krizových postupů a opatření a předzásobit se ochrannými pomůckami, stejně jako kraje a sociální zařízení.

 

Autor: Hana Janišová

Nejčtenější kategorie
Chytré město
467
Energetika
548
IT
424
Dotace a Finance
1440
Zdravé město
11

Nezmeškejte žádné informace!

Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze