Newsletter

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

* Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

Zdravotnictví

Inovacemi proti covidu-19

Plzeňský kraj se dlouhodobě soustředí na podporu vědy, výzkumu a inovací. Že je tento směr správný, se ukázalo také v boji s onemocněním covid-19. Řada technologických firem v Plzeňském kraji a výzkumných pracovišť na plzeňských univerzitách přišla s inovativními řešeními, která zvládání coronavirové krize významným způsobem usnadnila. Velkou měrou pomohli také studenti různých oborů, kteří fungují také jako dobrovolníci v nemocnicích či očkovacích centrech.
V Plzeňském kraji najdeme celou řadu firem, které jsou v boji s onemocněním covid-19 velmi aktivní a také velmi úspěšné. Úspěch slaví například firma WPA, která se primárně zabývá výrobou součástek pro letecký průmysl. Právě toto odvětví se však v důsledku coronavirové krize dostalo do útlumu. Firma se ale na jaře 2020, tedy hned po vypuknutí první vlny coronavirové pandemie, přeorientovala na výrobu velmi kvalitních respirátorů, s nimiž boduje i za hranice České republiky. Původně vedení WPA chtělo zajistit ochranné prostředky proti infekci primárně pro své zaměstnance, protože jich na trhu byl nedostatek, stejně jako filtrů a ostatního vybavení. Na projekt nanomasky vyčlenili své zkušené vývojáře a technology a po pár týdnech, tedy v opravdu rekordním čase, měli hotový první prototyp masky i se sadou filtrů. Od prvního prototypu masky bylo vytvořeno více než 100 modifikací a do vývoje investováno přes 100 milionů korun.
Výsledkem jsou certifikované dekontaminovatelné polomasky s filtry převyšujícími účinností FFP3. Filtry dokáží zachytit 99,995 % škodlivých částic a samotný materiál masky a její filtry mají minimální životnost 10 let. Plzeňské nanomasky z WPA Nanotechnologies testovali hasiči, zdravotníci a policisté v první linii. Nyní ji používají zdravotnická a sociální pracoviště napříč celou Českou republikou, hasiči, vězeňská služba, policie, zaměstnanci Správy a údržby silnic Plzeňského kraje a mnoho dalších subjektů v zahraničí. Ve spolupráci s Ministerstvem vnitra a Ministerstvem zdravotnictví ČR je produkt předmětem humanitární pomoci nejpostiženějším.
Více informací zde.
Zdroj: Portál Plzeňský kraj

Nejčtenější kategorie
Chytré město
419
Energetika
462
IT
324
Dotace a Finance
1286
Odpady
236

Nezmeškejte žádné informace!

Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze