Newsletter

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

* Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

Zdravotnictví

Hejtman Grolich: Škody jen na veřejném majetku 12 miliard korun

Škody po bouřkách na jižní Moravě budou na veřejném majetku nejméně 12 miliard korun, na soukromém majetku budou mnohonásobně vyšší. Uvedl to jihomoravský hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL). Bouřky s tornádem ve čtvrtek večer zasáhly Břeclavsko a Hodonínsko a poničily 1200 domů, sedm desítek z nich se bude muset strhnout. Stát připravuje dotace pro zasažené podnikatele, mohli by dostat až 80 procent z hodnoty zničeného majetku. Hejtman také řekl, že vláda bude částku na poškozený majetek žádat u Státního evropského fondu solidarit. „Podle pravidel tam částka pro kraj musí být vyšší než 11,6 miliardy korun a my potvrzujeme, že tato výše určitě nastane. My těch 12 miliard přeskočíme. Přesné vyčíslení ale ještě nemáme,“ uvedl Grolich. Do majetku kraje nebo obcí patří například školy, domovy seniorů, nemocnice, ale také obytné domy a podobně. Například v Hodoníně bouřka poničila krajský domov seniorů.
Zdroj a další informace: ceskenoviny.cz
 

Z obcí, měst a krajů míří pomoc

Kraje, města a obce se zapojily do pomoci živelnou katastrofou postižených oblastí na Moravě.
Jihočeský kraj, ale i jednotlivá města pošlou obcím, které zasáhly silné bouře a tornádo, finanční pomoc. Český Krumlov schválil darování 80 tisíc korun.
Karlovarský kraj připravuje koordinaci darů od lidí a vyhlásí na pomoc postiženým oblastem sbírku, řekl hejtman Petr Kulhánek. Účast a podporu vyjádřila na sociálních sítích i řada starostů a krajských politiků. Podobně reagují i další města v kraji, například radní Ostrova již rozhodli o rychlé finanční pomoci každé z postižených obcí ve výši 20 tisíc korun.
Obcím v Jihomoravském kraji nabídlo pomoc také olomoucké hejtmanství. Hejtman Josef Suchánek zároveň vyzval všechny, kteří chtějí pomoci, aby respektovali aktuální požadavky z místa katastrofy a nepouštěli se samostatně do nahodilých akcí.
Město Plzeň je připraveno poskytnout ze svého rozpočtu milion korun, stejně jako Ústí nad Labem či Havlíčkův Brod.
Pomoc poskytne i vedení radnic pražských městských částí na východním okraji hlavního města, konkrétně Praha 14, Praha 20, Praha 21, Praha – Běchovice a Praha – Dolní Počernice. Každá z městských částí poskytne finanční dar přímo na účet postižených obcí.
 
Vláda schválila program na pomoc lidem z postižených obcí
Vláda na svém jednání 28. června schválila pomoc pro obce a jejich občany, které zastihla ničivá živelní pohroma na jižní Moravě. Program „Živel“ pomůže lidem s financováním rekonstrukcí a obnovou obydlí, kdy mohou kombinací dotace s úvěrem (až na max. 30 let)  získat až 5 milionů korun. Okamžitá záloha na demolici nebo projektovou přípravu bude ve výši až 500 tis. Kč. Vláda zároveň také vzala na vědomí dotační program pro obce, který umožní opravy obecního majetku do původního stavu. Ministerstvo zde má připraveno 420 mil. Kč.
„Zítra a pozítří projedu všechny postižené obce. S občany a starosty proberu vše, co budou potřebovat. Lidé budou mít na místě k dispozici úřednictvo, které jim pomůže, aby se k finančním zálohám dostali co možná nejdříve. Zároveň uslyšíme, jaké mají lidé problémy a jsme schopni na místo dopravit i úředníky stavebního úřadu. Tak, aby se všechno řešilo na jednom místě, aby lidé, kteří obnovují svá obydlí, nemuseli lítat někde po úřadech. My přijedeme za nimi a to se vším všudy,“ řekla ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová a dodává: „zároveň stavební úřady budou mít pokyn postupovat velmi rychle při vyřizování stavebních povolení.“  
Pomoc lidem
První z výše zmíněných programů, který dnes schválila vláda, je program Živel. Ten připravilo Ministerstvo pro místní rozvoj ve spolupráci se Státním fondem podpory investic. Díky tomuto programu mohou lidé získat dotaci až 2 miliony korun a další až 3 miliony formou výhodného úvěru úročeného 1 % až na max. 30 let. Lidé mohou tyto peníze využít na opravy, demolice, výstavbu či pořízení jiné nemovitosti v případě, že poškozený dům musí být odstraněn. V případě nové výstavby obdrží poškozený okamžitě zálohovou dotaci ve výši 500 tis. Kč, ze které lze hradit demolici a projektovou přípravu. Další čerpání proběhne na základě předložených dokladů, které se standartně budou proplácet do 10 dnů. Žádosti začne přijímat Státní fond podpory investic 2. července 2021, od 1. července budou s vyplněním a podáním žádostí na místě pomáhat mobilní týmy SFPI.
Pomoc obcím
Dotační program Obnova obecního a krajského majetku je pak určen na opravu majetku obcí a krajů poškozených živelní pohromou. Žádosti o dotaci a investiční záměr bude schvalovat Ministerstvo pro místní rozvoj. Obce a kraje mohou předkládat i neproplacené faktury, nemusí tedy nic financovat předem. Dotace lze využít na opravy místní komunikace, chodníků, mostů, lávek, kulturních domů, škol, školek, sportovišť a veškeré další obecní či krajské infrastruktury. Obce budou moci získat dotace až do výše 90 % skutečně vynaložených nákladů, kraje až 50 %. Pokud výše vlastních nákladů všech akcí obce přesáhne 20 % obecního rozpočtu za rok 2021, může obec požádat ministryni pro místní rozvoj o výjimku na úhradu vynaložených uznatelných nákladů ve výši 100 %. V případě, že oprava není možná, lze dotaci využít i na pořízení nového majetku. Ministerstvo má pro žadatele připraveno 420 mil. Kč.
 

Přehled informací o pomoci Moravě

Zdroj: podnikatel.cz
 

Podniky na Moravě sčítají škody napáchané tornádem

Zdroj: E15
 

Obecní svazy vyzvaly k přímé pomoci obcím postiženým tornádem

Další informace ZDE
 

SMO ČR pořádá sbírku

Další informace ZDE

Nejčtenější kategorie
Chytré město
442
Energetika
501
IT
367
Dotace a Finance
1360
Odpady
249

Nezmeškejte žádné informace!

Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze