Newsletter

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

* Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

Zdravotnictví

Očkování ve vyloučených lokalitách v Moravskoslezském kraji

Mobilní očkovací týmy budou v příštím týdnu očkovat v dalších sociálně vyloučených lokalitách. Očkování bez předchozí registrace bude možné v ostravských Radvanicích a Kunčičkách, v komunitním centru ve Frýdku-Místku, vyrazí i do Havířova-Šumbarku a do Karviné. Toto kolo mobilního očkování bylo naplánováno ve spolupráci s organizacemi, které v sociálně vyloučených lokalitách působí.
„Dali jsme si nelehký úkol. Abychom zvýšili proočkovanost v našem kraji, rozhodli jsme se nabízet vakcínu i lidem z takzvaných sociálně vyloučených lokalit. V těchto místech žije spousta lidí s nižším vzděláním i příjmy, kteří nemají možnost se elektronicky registrovat, a navíc mají tendence nedůvěřovat institucím a autoritám. Jsou ovšem vstřícnější k pracovníkům sociálních služeb, kteří jsou s nimi v kontaktu dlouhodobě a pomáhají jim řešit různé potíže. Proto nám toto očkování pomohli organizovat právě zástupci organizací působících v těchto lokalitách,“ uvedl hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák a upřesnil, že s organizací vakcinace ve vyloučených lokalitách pomáhaly například Diecézní Charita ostravsko-opavská, Spolek Portavita, spolek Centrom, společnost Vzájemné soužití, organizace Dživipen, ale také například romský poradce a terénní sociální pracovník frýdeckomísteckého magistrátu.
„Díky spolupráci s lidmi z terénu víme, že nejvhodnější čas pro vakcinaci v těchto oblastech je pozdní odpoledne. Také se ukázalo, že řada lidí nemá občanku, takže jsme se nakonec rozhodli očkovat i bez předložení průkazu totožnosti, bude stačit znát celé rodné číslo. Další důležitou okolností je pak určitá nedůvěra, která plyne z dezinformací o očkování, které v těchto komunitách kolují. Proto jsou zdravotníci z mobilních týmů připravení lidem vše vysvětlovat a trpělivě odpovídat na všechny dotazy,“ řekl hejtman kraje Ivo Vondrák a dodal, že zdravotníci ani sociální pracovníci nebudou nikoho k vakcinaci nutit, pouze budou podávat pravdivé informace a rozhodnutí pak bude na každém jednotlivci.
Zdroj: TZ Moravskoslezského kraje

Nejčtenější kategorie
Chytré město
444
Energetika
507
IT
372
Dotace a Finance
1374
Odpady
249

Nezmeškejte žádné informace!

Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze