Newsletter

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

* Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

Zdravotnictví

V Brutntále otevřeli nové centrum pro handicapované

Bruntálské Sagapo má za sebou kompletní transformaci, po dvou letech intenzivních prací je projekt Moravskoslezského kraje dokončený. Původní objekty byly zdemolovány, místo nich nechal kraj postavit tři nové moderní přízemní budovy. Celkové náklady této rozsáhlé investice byly vyčísleny na 125 milionů korun, zhruba polovinu prostředků kraj získal z evropských fondů, zbytek pokryl ze svého rozpočtu.

„Moravskoslezský kraj zřizuje 219 příspěvkových organizací, které působí v celkem 1239 budovách. Pečujeme tak o skutečně rozsáhlý majetek. Průběžně musíme investovat do nejrůznějších oprav, rekonstrukcí či revitalizací. Jsem rád, že se nám ve velké míře daří najít prostředky z nejrůznějších evropských fondů. Postupně tak modernizujeme školy, rekonstruujeme a vybavujeme nemocnice, investujeme i do našich sociálních zařízení. Projekt v bruntálském Sagapu je jednou z největších krajských investic v sociální oblasti,“ uvedl hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák s tím, že kraj na tento projekt získal prostředky z Integrovaného regionálního operačního programu.

„Transformace ústavní péče je důležitá nejen pro zvyšování kvality sociálních služeb. Samozřejmě je naším hlavním cílem jejich klientům i pracovníkům vytvořit příjemné a bezpečné zázemí. Máme ale i další úkol, tím je pečovat o krajský majetek. Po důkladném zvážení proto šly původní objekty organizace Sagapo k zemi a místo nich jsme vybudovali nové krásné budovy, které budou nejen příjemnější, ale také energeticky úspornější,“ uvedl náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro finance, investice a majetek Jaroslav Kania a připomněl, že původní budovy byly zdemolovány v lednu roku 2020. Stavební práce byly dokončeny letos v únoru, pak bylo potřeba všechny služby vybavit a připravit na návrat klientů, kteří během výstavby pobývali v náhradních prostorách bruntálské Obchodní akademie.

Organizace Sagapo poskytuje služby lidem s mentálním postižením a přidruženým tělesným hendikepem nebo lidem s poruchami autistického spektra. „V rámci celkové revitalizace byly postaveny tři rodinné domy, ve kterých bude bydlet 18 klientů se zdravotním a mentálním postižením. Sagapo má také nové sociálně terapeutické dílny pro 50 klientů, kteří si během terapie osvojují sociální a sebeobslužné návyky a dovednosti, což je důležité nejen pro jejich pohodu, ale i zdraví. Součástí projektu pak byla i výstavba chráněného bydlení pro 8 osob s lehčí formou mentálního postižení. Vznikly dvě samostatné bezbariérové domácnosti, které jsou pro tyto klienty nejvhodnějším řešením,“ vysvětlil náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro sociální oblast Jiří Navrátil. Doplnil, že nové zázemí samozřejmě získal i personál a vedení organizace.

„Nesmírně si vážíme vstřícnosti kraje, kompletní obnova naší organizace byla velmi nákladná a složitá. Výsledek ale určitě stojí za to. Velmi se s kolegy těšíme, až budou všichni klienti nastěhovaní do svých pokojů a nových domácností, a až se Sagapo rozjede, jak se říká, na plné obrátky. Nové prostory jsou pro nás novým impulzem, změna nám všem dodala energii, která je v péči o naše klienty opravdu zapotřebí. Jsem přesvědčený, že tuto změnu ocení i sami klienti,“ řekl ředitel organizace Sagapo Petr Konečný.

Realizaci projektu měla na starost společnost EKOBAU INVEST a.s., projektanty staveb jsou Ing. Miroslav Geryk a společnost FAKO spol. s r.o., činnost technického dozoru a koordinátora BOZP vykonávala společnost Uschemer s.r.o.

Moravskoslezský kraj v sociální oblasti připravuje řadu dalších projektů, na které se pokusí získat spolufinancování z EU: například v zámku Dolní Životice, ve Skotnici nebo havířovském Dětském centru Pluto. „Do sociální oblasti se nám z evropských fondů daří získat skutečně nemalé prostředky. V jejich čerpání jsme byli v minulém programovém období, kdy jsme z Evropy do sociální oblasti na investiční i neinvestiční projekty získali zhruba 1,4 miliardy korun, nejúspěšnějším krajem v republice. Kromě výstavby Sagapa jsme evropské peníze využili například na investice v petřvaldském Domově Březiny, Domově Letokruhy v Budišově nad Budišovkou nebo například novojičínském Domově Duha,“ vyjmenoval náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro regionální rozvoj Jan Krkoška a připomněl, že také právě budovaný domov v Kopřivnici využívá na financování evropské zdroje.

Foto a zdroj: Moravskoslezský kraj

Nejčtenější kategorie
Chytré město
447
Energetika
519
IT
382
Dotace a Finance
1390
Odpady
254

Nezmeškejte žádné informace!

Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze