Newsletter

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

* Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

Životní prostředí

Obce tápou v péči o trávníky, dopředu neznají jejich účel

Řada obcí dodnes tápe v péči o parky a obecní trávníky. Nedokáží se dopředu rozhodnout, jaký bude jejich hlavní účel. V tom by ale měli mít jasno už v době, kdy vybírají travní směsi. Jiná je následná péče o trávník, který slouží primárně k rekreaci a sedávají na něm lidé, odlišná pak situace u trávníků, které mají zvýšit biodiverzitu ve městech a lákat hmyz včetně motýlů
Pěkný barevný trávník se spoustou druhů rostlin vyžaduje jiný přístup než park pro pikniky. „Do parků jako jsou v Brně Lužánky a chodí tam ve velkém lidé, vybereme směsi, které budou snášet sešlapávání, a rychle regenerují. Takové trávy jsou dobře přizpůsobené k tomu, abychom je často a pravidelně sekali,“ uvedl odborník z Mendelovy univerzity v Brně Jiří Skládanka. Vyvrací tak mýtus z posledních let, že je dobré nechat zelenou plochu ladem. Na některých místech naopak radnice nechávají trávníky zbytečně dlouho růst.
Trávníky zaschnou, když je sečeme špatně. Trávník se má zkracovat maximálně o jednu třetinu, musíme ho proto sekat pravidelně, a ne jednou za čas. Všechny rostliny potřebují vláhu, i ty suchovzdorné. Směs lze ale sestavit tak, aby trávník byl zelený i v době sucha. Například kostřava rákosovitá sucho snáší velice dobře. Travní porosty mají několik funkcí. Zadržují například vodu v krajině, druhově bohatý trávník pak láká hmyz, opylovače nebo motýly.
Zdroj: Deník veřejné správy

Nejčtenější kategorie
Chytré město
424
Energetika
484
IT
344
Dotace a Finance
1327
Odpady
242

Nezmeškejte žádné informace!

Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze