Newslettery

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

  PromoNews

  Výběr toho nejzajímavějšího za posledních 14 dní do vaší emailové schránky.

  2x měsíčně

  PromoDay

  Přehled nejnovějších článků. Každý pracovní den do vaší schránky.

  5x týdně

  Představujeme vám

  Výběr z těch nejzajímavějších rozhovorů s představiteli veřejné správy.

  1x měsíčně

  Akce

  Přehled nadcházejících konferencí, soutěží, školení na následující měsíc.

  1x měsíčně

  Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

  Chytré městoEnergetikaMístní rozvoj

  Průkopníci z Litultovic. Energetická komunita je v republice unikát

  Městys Litultovice v Moravskoslezském kraji patří s 916 obyvateli a rozlohou 1035 hektarů k menším obcím západního Opavska. To ale neznamená, že by zde nemohl vzniknout inspirativní projekt i pro ostatní obce a města. Právě naopak, v Litultovicích se nyní rodí unikátní energetická komunita.

  Pilotní projekt, který je přihlášený do soutěže inovativních obcí, připravily Litultovice ve spolupráci se skupinou ČEZ. Spočívá ve vytvoření komunity podílející se na výrobě a spotřebě elektrické energie z obnovitelných zdrojů, primárně z fotovoltaických panelů, a to přímo v daném místě. Co se zde ze sluneční energie vyrobí, to se zde také z naprosté většiny spotřebuje. Případné přebytky „přetečou“ do sítě.

  Cílem projektu je ukázat, jak (a jestli) mohou u nás energetické komunity fungovat. Obdobné projekty zatím známe spíše jen ze zahraničí, například z Německa. „Šli jsme do toho především s tím, abychom ověřili, jak bude energetická komunita fungovat v praxi. Věřím, že je to v dnešní divočejší energetické době jedna z cest, jak mohou obyvatelé na venkově získat, minimálně během části roku, levnější elektřinu,“ říká starosta Jan Birgus. Inovativní přístup v Litultovicích není žádná novinka. Městys už před časem pořídil například nové LED veřejné osvětlení a optimalizují zde také nakládání s odpady.

  Více informací zde.

  Zdroj: Web Obec 2030

  Nejčtenější kategorie
  Chytré město
  412
  Energetika
  435
  IT
  304
  Dotace a Finance
  1253
  Odpady
  228

  Nezmeškejte žádné informace!

  Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze