Newsletter

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

* Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

Chytré městoNepřehlédněte

Vyrábět energii mohou i vlastníci domů

Image

EG.D spustilo webovou stránku, která poradí se sdílením elektřiny v bytových domech

Od začátku letošního roku mohou nově vlastní elektrickou energii vyrábět a sdílet přímo majitelé bytů a bytových domů. Umožňuje to novela Vyhlášky o pravidlech trhu s elektřinou, která upravuje snazší distribuci elektřiny v rámci společenství vlastníků jednotek. Distribuční společnost EG.D, člen skupiny E.ON, proto připravila speciální web (egd.cz/sdileni-elektriny-v-bytovych-domech), jenž vlastníkům poskytuje kompletní informace k možnostem sdílení a provede je celým procesem od podání žádosti po připojení do distribuční sítě.

Na specializovaném webu se tak zákazníci dozvědí krok za krokem, jak si otevřít cestu k využití obnovitelných zdrojů energie, kterou mohou jednotlivé domácnosti v bytových domech sdílet z jednoho společného zdroje – nejčastěji ze solární elektrárny.

Společný solární zdroj tak může majitelům bytů, kteří se rozhodli sdílet energií z instalované fotovoltaiky, ušetřit náklady na energie a zvýšit jejich energetickou nezávislost na dodavatelích. Společnost EG.D už nyní odbavuje první požadavky o sdílení, které jí zákazníci zasílají.

Jak si sjednat sdílení elektřiny v bytovém domě

Aby bylo možné sdílet vyrobenou elektřinu, musí se skupina zájemců domluvit na zřízení výrobny a stanovit si vůdčí odběrné místo, k němuž bude zdroj připojen. Sdílet vyrobenou elektrickou energii je možné pouze v rámci jedné budovy a jedné přípojkové skříně.

Majitelé bytů, kteří se sdílení nechtějí účastnit, mají svá odběrná místa vedená jako přidružená. Není proto podmínkou, že všichni vlastníci jednotek v domě se musí sdílení účastnit. Dotčení se mezi sebou dohodnou na procentuálním rozložení, tzv. alokačním klíči. Podle něj se pak vyrobená elektřina bude mezi ně rozdělovat. Po uvedení solární elektrárny do provozu a následném administrativním a technickém dokončení u přidružených míst již můžou obyvatelé plně čerpat výhody úspory energie.

Postup pro zřízení solární elektrárny a sdílení energií

Jedná se o proces o několika fázích. V úvodu musí zájemce absolvovat tzv. přípravnou fázi instalace zdroje a sdílení elektřiny – navrhnout vhodný typ zdroje, vypočítat spotřeby a podmínek pro sdílení energie mezi jednotlivými účastníky. Hned po ní následuje vyřízení Smlouvy o připojení zdroje pro vůdčí odběrná místa. Pokud je smlouva úspěšně vyřízena, následuje instalace zdroje a po něm umožnění trvalého provozu. Ve chvíli, kdy elektrárna vyrábí elektrickou energii a je úspěšně zapojena do distribuční sítě, tak následuje sjednání smlouvy na výkup elektřiny u obchodníka a posléze podání žádosti o sdílení a uzavření smluv o připojení pro přidružená odběrná místa. Poté následuje výměna elektroměrů a ve finální fázi je pak zahájeno sdílení elektřiny.

Modelový příklad sdílení elektřiny v bytovém domě

Bytový dům si na svou střechu nainstaloval fotovoltaickou elektrárnu o výkonu 12 kW. Vlivem spotřeby ve vůdčím odběrném místě (OMv), která je 2 kW, bude dodávka do hlavního domovního vedení (HDV) k alokaci mezi jednotlivá přidružená odběrná místa (OMp) 10 kW. Přidružená odběrná místa mají nastaven alokační klíč v poměru OMp1 30 %, OMp2 30 %, OMp3 40 %.

OMp1 má aktuální spotřebu 3 kW, která je při nastavené alokaci 30 % z 10 kW plně pokryta z instalované FVE. Alokace je využita v plném rozsahu. OMp2 má aktuální spotřebu 4 kW, která je při nastavené alokaci 30 % z 10 kW pokryta z části (3 kW) z instalované FVE, zbytek (1 kW) je započítán jako dodávka z distribuční soustavy (DS). OMp3 má aktuální spotřebu 1 kW, která je při nastavené alokaci 40 % z 10 kW plně pokryta z instalované FVE. Potenciál alokace zůstal v rozsahu 3 kW nevyužit a výsledná dodávka ze solárního zdroje bytového domu do distribuční soustavy po proběhlé alokaci bude 3 kW.

Více informací najdete na egd.cz

Nejčtenější kategorie
Chytré město
444
Energetika
505
IT
371
Dotace a Finance
1373
Odpady
249

Nezmeškejte žádné informace!

Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze