Newsletter

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

* Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

Chytré městoDotace a Finance

Platební turnikety se vyplatí

Samoobslužné turnikety finančně zajistí náklady na provoz toalet

Toalety jsou vizitkou svého provozovatele, ale udržovat je stále perfektně čisté a funkční něco stojí. V místech s velkou koncentrací návštěvníků se proto vyplatí toalety zpoplatnit. Vstupní turnikety automaticky inkasují poplatek za použití toalet a pokryjí tak snadno náklady na jejich provoz, údržbu i úklid.

Příjmy z placených toalet

Pro prostory s vyšší frekvencí návštěvníků platí, že investice do platebních turniketů se velmi rychle vrátí. Jsou to jednoduché počty: průměrný počet návštěvníků vynásobíte poplatkem, jaký chcete za použití toalet stanovit.

Obecný příklad použití pro placený vstup:

Vstřícným krokem vůči návštěvníkům může být tisk kupónu za použití toalet, který pak mohou následně uplatnit při nákupu.

Příklad použití pro vstup na WC na frekventované benzinové stanici s využitím kuponového systému:

Jak potvrzuje český výrobce turniketů COMINFO, zákazníci si návratnost investice do turniketů pochvalují. „Investice do vybavení všech toalet v obchodním centru samoobslužnými turnikety se zákazníkovi vrátí během pár měsíců. V jednom obchodním centru ve Zlínském kraji to byly např. čtyři měsíce. Potom už turnikety jen generují příjmy. To může být až 100 000 Kč měsíčně u menšího obchodního centra, v případě velkých center i násobek uvedené částky. Je to solidní finanční příjem, který hravě pokryje náklady na energie i úklid, včetně spotřeby čistících prostředků,“ říká Martin Tischer, ředitel obchodu COMINFO.

Zabezpečení toalet

Zejména v oblastech s vysokou koncentrací lidí je zabezpečený vstup na toalety žádoucí. Moderní platební turnikety jsou vybaveny optickými senzory, které odhalí každý pokus o překonání turniketu bez zaplacení. Bez ohledu na to, zda se dotyčný bude snažit turniket podlézt, přelézt nebo projít za platící osobou v těsném závěsu (tzv. tailgating). Turnikety spustí alarm a umí také poslat notifikaci přes aplikaci pro správu turniketů.

Typy turniketů a platebních automatů

Na trhu jsou k dispozici turnikety a platební automaty s různou úrovní zabezpečení. Pro místa s vysokou koncentrací návštěvníků jsou ideální turnikety se skleněnými křídly. Tento typ umožní hladký samoobslužný průchod i imobilním návštěvníkům nebo s kočárkem. COMINFO turnikety obsahují bezkartáčový motor, který klade minimální nároky na údržbu.

Další možností zabezpečení toalet jsou trnové turnikety, anebo cenově dostupné nástěnné platební automaty propojené na jednotlivé dveře se čtečkami QR kódů.

Uživatelsky nejpřívětivější způsob placení je hotově i kartou – přijímá mince (a vrací drobné) a zároveň má i terminál pro bezkontaktní platby. Doporučujeme turniket vybavit i čtečkou bezkontaktních karet pro personál. Platební turnikety mohou být vybaveny validátorem žetonů, čtečkou QR kódů, mít integrovanou tiskárnu a vydávat zákazníkům účtenky a kupony, které následně uplatní při placení (např. na čerpací stanici).

Moderní platební turnikety je možné napojit na speciální vysílač, který hlasovými pokyny navede k ovládání turniketu i nevidomé a slabozraké osoby. Tyto osoby pak dokážou zaplatit a projít turniketem samostatně nebo lze nastavit vstup volný.

Pro vzdálený online přehled o transakcích a událostech ať pro jeden či celou síť turniketů je vhodný software s detailními statistikami plateb dle typu, provedených úkonů s kasou atd.

Nejčtenější kategorie
Chytré město
454
Energetika
530
IT
397
Dotace a Finance
1402
Odpady
257

Nezmeškejte žádné informace!

Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze