Newsletter

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

* Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

Dotace a FinancePrávo

Města využívají participativní rozpočtování stále častěji

Počet měst využívajících participativní rozpočet opět v roce 2020 opět vzrostl. Využilo jej 87 obcí. Oproti roku 2019 přibylo do této skupiny 24 nových měst. Celkově tak od roku 2015 vyzkoušelo tento nástroj 122 obcí v ČR. Na námi stále aktualizované mapě participativních rozpočtů najdete, které obce to jsou.
Nejdůležitější oblasti pro hodnocení participativního rozpočtování každoročně od roku 2015sleduje naše nevládní organizace Agora CE . Těmito oblastmi jsou účast občanů a to, do jaké míry s nimi politici sdílí své pravomoci a umožní rozhodovat o financích občanům samotným.
Sledujeme proto, kolik lidí aktivně podá návrh. Následně také jaké je procento občanů rozhodujících v hlasování o tom, jak bude naloženo s finančními prostředky participativního rozpočtu. Počet návrhů, se kterými občané přicházejí, je pro nás hlavním ukazatelem aktivity občanů. Podání návrhu totiž vyžaduje od občana často mnoho energie a indikuje ochotu a potřebu občanů měnit věci kolem sebe.
První dva grafy tedy detailně ukazují, jak se na tvorbě participativního rozpočtu podílejí samotní občané. Nejúspěšnější obce dosahují více jak pěti podaných návrhů na 1000 obyvatel. Nejvíce aktivních lidí tak najdeme mezi obyvateli menších obcí. Jinak tomu je v případě druhého indikátoru – účastí lidí na hlasování. Tady jsou na špici spíše menší obce. Opět je to jako loni Golčův Jeníkov, kde se zapojilo tolik hlasujících jako je 1/4 obyvatelstva. Takového výsledku žádné jiné město ještě nedosáhlo.
Druhé dva grafy zobrazují, kolik prostředků bylo do participativního rozpočtu vloženo. Kromě rozhodnutí politiků o samotném zavedení participativního rozpočtu v obci je zcela zásadní, kolik financí do participativního rozpočtu pošlou. Měříme to dvěma způsoby, jednak podílem participativního rozpočtu na celkových výdajích obce a také tím, kolik investují do jednoho svého občana. Nejvíce v poměru k výdajům na participativní rozpočet vynaložila, stejně jako loni malá obec Golčův Jeníkov. Více jak 2 % v poměru k celkovým výdajům vynakládají také Havířov a Býčkovice. Žebříček s nejvyšší částkou na jednoho občana už nevedou jako ve všech předchozích letech středočeské Říčany, ale opět malé obce s Golčovým Jeníkovem v čele.
Více informací, včetně grafů, najdete ZDE

Nejčtenější kategorie
Chytré město
455
Energetika
530
IT
398
Dotace a Finance
1403
Odpady
257

Nezmeškejte žádné informace!

Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze