Newsletter

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

* Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

Právo

SMS ČR: Pět důvodů proti schválení stavebního zákona

Ve středu 12. května jde v Poslanecké sněmovně do třetího čtení návrh stavebního zákona. Sdružení místních samospráv ČR v uplynulých dnech vyzvalo komunální politiky, aby oslovili dopisem poslance ze svých regionů a požadovali, ať pro tuto verzi nehlasují. Zákon totiž mimo jiné ruší na 400 stavebních úřadů. Komplexní pozměňovací návrh poslance Kolovratníka je navíc zásadním způsobem podobný dřívější verzi stavebního zákona, kterou připomínková místa odmítla.
Všichni víme, že je třeba stavební řízení v České republice zjednodušit a zrychlit. Zákon v nyní navrhované podobě ale povede místo ke zrychlení k prodloužení až kolapsu stavebního řízení a celkovému vzdálení této služby běžnému občanovi,“ říká Petr Halada, starosta obce Kamýk nad Vltavou a člen předsednictva SMS ČR.
Zde je pět důvodů, proč nebude zákon v navrhované podobě pro české stavebnictví prospěšný:

  1. Zrušení několika stovek stavebních úřadů a jejich přesun do větších měst povede k zásadnímu omezení dostupnosti stavebních úřadů zejména pro obyvatele menších obcí, dotkne se zhruba 2,5 milionu lidí. Je to krok k neúčelné centralizaci, který se má navíc odehrát v době, kdy ještě nejsou připraveny všechny procesy pro digitalizaci stavebního řízení.
  2. Prodloužení vzdáleností mezi stavebním úřadem a stavebníkem bude představovat komplikaci i pro úředníky, kteří se v rámci územního i stavebního řízení účastní tzv. místních šetření. Úředníci přijdou o znalost důležitých místních poměrů a tato skutečnost povede mimo jiné k většímu počtu černých staveb, jelikož úředníci nebudou mít nad územím dostatečnou kontrolu.
  3. Na stavební úřady v rámci „státního systému“ nepřejde dostatečný počet úředníků, aby dokázali zvládnout složitou a obsáhlou agendu. Hrozí průtahy i vyšší chybovost ve stavebních řízeních. Dle průzkumu provedeného Sdružením místních samospráv ČR vyjádřilo ochotu přejít do státní služby jen 40 procent stávajících pracovníků stavebních úřadů.
  4. Finanční náročnost předpokládaných změn není dostatečně zmapována. Stát zatím nebere v potaz nutnost platit nájmy pro převedené stavební úřady, nejsou např. vyřešeny ani přesuny archivů a především způsob jejich rozdělení mezi obce a stát.
  5. Rovněž zdůrazňujeme, že v případě návrhu poslance Martina Kolovratníka, který získal podporu Hospodářského výboru, se nejedná pouze o komplexní pozměňovací návrh, ale fakticky o reformu. Ta nebyla řádně projednána s resorty ani připomínkovými místy, není podložena závěry jednání odborné veřejnost, výpočty finanční náročnosti ani analýzou dopadů. Tento návrh je navíc zásadním způsobem podobný verzi stavebního zákona, která byla připomínkovými místy dříve odmítnuta! Předložení návrhu je faktickým obcházením regulérního legislativního procesu.

Celý text dopisu, který komunální politici v těchto dnech adresují poslancům, najdete zde.
Výsledky průzkumu mezi starosty a zastupiteli obcí jsou dostupné zde.
 
Sdružení místních samospráv ČR je nevládní apolitická organizace s celostátní působností, která sdružuje a hájí zájmy obcí a měst v ČR. Ze širokého spektra aktivit ve prospěch samospráv lze zmínit především prosazování spravedlivého dělení daňových výnosů mezi obce a města v ČR (rozpočtové určení daní). Agenda SMS ČR dnes zahrnuje připomínkování nejrůznějších legislativních návrhů, prezentaci a prosazování potřeb menších obcí a měst, hájení zájmů venkova a jeho obyvatel a spolupráci v boji proti korupci ve veřejné správě. SMS ČR je silným partnerem vlády, parlamentu i krajů v ČR. Sdružuje téměř 2000 obcí a měst v ČR.

Nejčtenější kategorie
Chytré město
441
Energetika
499
IT
366
Dotace a Finance
1357
Odpady
248

Nezmeškejte žádné informace!

Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze