Newsletter

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

* Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

Právo

SMS vyhodnotilo dotazník o rušení stavebních úřadů

Navržená novela stavebního zákona, která mimo jiné ruší větší počet stavebních úřadů, představuje podle SMS ČR obrovskou celospolečenskou změnu, která stejně jako v minulém volebním období nebyla ani nyní představena těm, kterých se dotkne.

Z dotazníkového šetření, které SMS ČR v nedávné době provedlo, vyplynulo, že většina dotázaných vnímá změnu z pohledu své velikosti a problémů, které kontinuálně řeší, negativně. Z 649 úřadů se jich má zachovat 371.

Dotazník, jehož cílem bylo zjistit postoje obcí a měst k rušení části soustavy stavebních úřadů, rozeslalo SMS ČR prostřednictvím svých krajských manažerů do všech obcí. Učinilo tak v reakci na to, že během vyjednávání o zachování stavebních úřadů zazněly informace o tom, že v území se nacházejí obce, které zrušení téměř poloviny stavebních úřadů podporují. SMS ČR proto oslovilo obce s dotazy, zda s rušením stavebních úřadů souhlasí, případně jaká vidí úskalí a dopady v jejich konkrétním případě. Dotazník byl tedy koncipován jen na několik základních otázek a velký prostor byl ponechán pro komentáře a volné odpovědi, což z pohledu vyhodnocování odpovědí není zcela ideální, nicméně tato varianta byla zvolena z důvodu zjištění aktuálního stavu konkrétních problémů, které mohou nastat a které legislativci připravující na ministerstvu návrh novely zákona do konkrétních detailů nemohou sami domyslet.

Dotazník byl tedy rozeslán letos 14. dubna s následujícími otázkami:

  • Máte ve své obci stavební úřad?
  • Jak vás a vaše občany ovlivní rušení stavebních úřadů?
  • Jak budete reagovat na změny?

Vyhodnocení dotazníku naleznete v níže.

Foto: Wikimedia Commons
Zdroj: SMS ČR

Nejčtenější kategorie
Chytré město
447
Energetika
519
IT
382
Dotace a Finance
1390
Odpady
254

Nezmeškejte žádné informace!

Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze