Newsletter

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

* Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

Právo

Soud zrušil zábor orné půdy u Hněvotína

Část zásad územního rozvoje Olomouckého kraje, která měla umožnit zábor 44 hektarů orné půdy u Hněvotína pro stavbu Národního biomedicínského a biotechnologického parku zrušil Olomoucký krajský soud.

„Zábor v takovém rozsahu považujeme za nesmyslný. Na kvalitní orné půdě jen 200 metrů od prvních domů obce by vyrostly obrovské haly, které by mimo jiné zcela změnily ráz obce. Obavu máme také z možného ohrožení zdrojů pitné vody,“ uvedl starosta obce Hněvotín Jaroslav Dvořák.

Obec proto změnu krajského územního plánu, která byla schválena na podzim 2019, napadla vloni v červenci žalobou na Olomoucký kraj. „Zemědělskou půdu I. a II. třídy ochrany lze podle zákona zastavět jen v případě, že nad veřejným zájmem ochrany půdy převažuje výrazně jiný veřejný zájem. Ten nebyl v tomto případě prokázán,“ uvedla Sandra Podskalská z kanceláře Frank Bold Advokáti, která obec v případu zastupuje a která je dlouhodobě nejúspěšnější českou advokátní kanceláří právě na přezkumy nezákonností v územních plánech.

„Jsme rádi, že se podařilo dosáhnout tohoto úspěchu. Soudní vítězství potvrzuje naši zkušenost, že má smysl se bránit nezákonným postupům samospráv. Základem by však měla být především příprava kvalitních územních plánů, a to jak obcí, tak krajů, které nebude potřeba soudně přezkoumávat. Také o to ve spolupráci se samosprávami usilujeme,“ řekl CEO Frank Bold Advokáti Pavel Franc.

 

Nejčtenější kategorie
Chytré město
429
Energetika
485
IT
347
Dotace a Finance
1328
Odpady
244

Nezmeškejte žádné informace!

Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze