Newslettery

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

  PromoNews

  Výběr toho nejzajímavějšího za posledních 14 dní do vaší emailové schránky.

  2x měsíčně

  PromoDay

  Přehled nejnovějších článků. Každý pracovní den do vaší schránky.

  5x týdně

  Představujeme vám

  Výběr z těch nejzajímavějších rozhovorů s představiteli veřejné správy.

  1x měsíčně

  Akce

  Přehled nadcházejících konferencí, soutěží, školení na následující měsíc.

  1x měsíčně

  Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

  Právo

  Soud zrušil zábor orné půdy u Hněvotína

  Část zásad územního rozvoje Olomouckého kraje, která měla umožnit zábor 44 hektarů orné půdy u Hněvotína pro stavbu Národního biomedicínského a biotechnologického parku zrušil Olomoucký krajský soud.

  „Zábor v takovém rozsahu považujeme za nesmyslný. Na kvalitní orné půdě jen 200 metrů od prvních domů obce by vyrostly obrovské haly, které by mimo jiné zcela změnily ráz obce. Obavu máme také z možného ohrožení zdrojů pitné vody,“ uvedl starosta obce Hněvotín Jaroslav Dvořák.

  Obec proto změnu krajského územního plánu, která byla schválena na podzim 2019, napadla vloni v červenci žalobou na Olomoucký kraj. „Zemědělskou půdu I. a II. třídy ochrany lze podle zákona zastavět jen v případě, že nad veřejným zájmem ochrany půdy převažuje výrazně jiný veřejný zájem. Ten nebyl v tomto případě prokázán,“ uvedla Sandra Podskalská z kanceláře Frank Bold Advokáti, která obec v případu zastupuje a která je dlouhodobě nejúspěšnější českou advokátní kanceláří právě na přezkumy nezákonností v územních plánech.

  „Jsme rádi, že se podařilo dosáhnout tohoto úspěchu. Soudní vítězství potvrzuje naši zkušenost, že má smysl se bránit nezákonným postupům samospráv. Základem by však měla být především příprava kvalitních územních plánů, a to jak obcí, tak krajů, které nebude potřeba soudně přezkoumávat. Také o to ve spolupráci se samosprávami usilujeme,“ řekl CEO Frank Bold Advokáti Pavel Franc.

   

  Nejčtenější kategorie
  Chytré město
  376
  Energetika
  381
  IT
  255
  Dotace a Finance
  1131
  Odpady
  204

  Nezmeškejte žádné informace!

  Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze