Newsletter

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

* Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

ITPrávo

Vláda odložila projednání přesunu webů ministerstev pod doménu gov.cz 

Image

Vláda na čtvrtečním jednání nerozhodla o migraci webů všech ústředních státních institucí pod jednotnou doménu *.gov.cz. Tento bod kabinet odložil. Návrh připravil místopředseda vlády pro digitalizaci a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš. Mělo by to usnadnit obranu těchto webů před kybernetickými útoky, zlepšit uživatelskou přívětivost a zvýšit důvěryhodnost státních webů. Mimo jiné by se tím měl eliminovat prostor pro phishingové útoky, jaké v posledních měsících zaznamenává například ministerstvo práce a sociálních věcí. Útočníci například využili podobně vypadající doménu mpsv-cz.cz.

„NÚKIB ani jiná státní autorita nemá přehled o všech používaných doménách. Není tak možné efektivně skenovat zranitelnost systémů na doménách, které jsou dostupné koncovým uživatelům (klientům veřejné správy) v prostředí internetu. Kvůli nejednotnosti domén není také možné centrálně nastavovat technická pravidla a zajistit bezpečnost celého řetězce DNS záznamů. V současné době si každý správce systému řeší bezpečnost DNS dle svého uvážení, a vynucovat jednotná pravidla fungování pouze formou standardů je nedostatečné. V některých případech jsou doménová jména dokonce registrována na fyzické osoby, a není tak možné ani pro NÚKIB ani pro běžné uživatele ověřit legitimnost domény,“ konstatuje mimo jiné materiál, který má k dispozici web Lupa.cz.

Dokument počítá s tím, že po dobu nejméně deseti let budou přístupné i stávající domény ministerstev a dalších úřadů a bude na nich nastaveno přesměrování na novou adresu. Některé úřady přitom už svou webovou prezentaci na doméně třetího řádu pod gov.cz mají, například Úřad průmyslového vlastnictví (upv.gov.cz) nebo Státní zemědělská a potravinářská inspekce (szpi.gov.cz). Na stejné doméně byly zveřejňovány souhrnné informace ke covidu-19 (covid.gov.cz).

Pokud se k záměru vláda vrátí, v prvním kroku bude vypracován harmonogram migrace. Předkladatelé odhadují, že s první vlnou změn vládních domén se začne už v příštím roce.

Současně návrh počítá i se zavedením jednotné vizuální identity všech státních webů. Úřady by tak musely pro své webové prezentace používat unifikovanou šablonu dle design systému zveřejněného na webu Designsystem.gov.cz.

Foto a zdroj: Lupa.cz

Nejčtenější kategorie
Chytré město
447
Energetika
515
IT
381
Dotace a Finance
1388
Odpady
251

Nezmeškejte žádné informace!

Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze