Newslettery

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

  PromoNews

  Výběr toho nejzajímavějšího za posledních 14 dní do vaší emailové schránky.

  2x měsíčně

  PromoDay

  Přehled nejnovějších článků. Každý pracovní den do vaší schránky.

  5x týdně

  Představujeme vám

  Výběr z těch nejzajímavějších rozhovorů s představiteli veřejné správy.

  1x měsíčně

  Akce

  Přehled nadcházejících konferencí, soutěží, školení na následující měsíc.

  1x měsíčně

  Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

  Právo

  Volit budou i lidé v karanténě

  Vláda schválila návrh zákona, který ve volbách do zastupitelstev krajů a do Senátu konaných ve dnech 2. a 3. října 2020 a 9. a 10. října 2020 umožní hlasovat osobám, jež jsou kvůli koronaviru v izolaci či karanténě. Návrh je určen pro osoby, jimž nařídila karanténu nebo izolaci krajská hygienická stanice nebo praktický lékař. Zákon též umožní hlasování voličům umístěným v zařízeních, která byla rozhodnutím krajské hygienické stanice uzavřena. Návrh rovněž navyšuje odměny členům okrskových volebních komisí o 500 Kč. Pro skupinu osob v karanténě se zavádí tři možnosti hlasování:

  • Hlasování v drive-in volební místnosti z automobilu
  • Hlasování v pobytovém zařízení sociálních služeb, které bylo uzavřeno
  • Hlasování do zvláštní přenosné schránky Další info na www.mvcr.cz.

  Kdo do volebních komisí

  Volební komise většinou obsazují starší lidé, v menších obcích i pár desítek let ve stejném složení. Koronavirus ale obrátil řadu běžných činností naruby. I při obsazování volebních komisí zůstává otázkou, zda je účast v nich bezpečná pro rizikové skupiny, jako jsou senioři a chronicky nemocní. Již nyní se starší občané obávají problémů a do komisí se nehlásí. Na Ministerstvo vnitra, jež má organizaci voleb v gesci, zamířili proto zástupci Sdružení místních samospráv a Svazu měst a obcí, aby od ministerstva požadovali návod, jak komise zaplnit a zároveň neriskovat ničí zdraví. Obsazovat volební komise mají tedy především strany kandidující ve volbách. Starosta dosazuje členy komisí až ve chvíli, kdy od stran návrhy nepřijdou. Prvotně jde proto o apel na politické strany. Ministerstvo vnitra i SMO ČR připravily pro starosty manuál, jak se s volbami v době covidové vypořádat.

  Nejčtenější kategorie
  Chytré město
  376
  Energetika
  381
  IT
  255
  Dotace a Finance
  1131
  Odpady
  204

  Nezmeškejte žádné informace!

  Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze