Newsletter

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

* Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

Právo

Volit budou i lidé v karanténě

Vláda schválila návrh zákona, který ve volbách do zastupitelstev krajů a do Senátu konaných ve dnech 2. a 3. října 2020 a 9. a 10. října 2020 umožní hlasovat osobám, jež jsou kvůli koronaviru v izolaci či karanténě. Návrh je určen pro osoby, jimž nařídila karanténu nebo izolaci krajská hygienická stanice nebo praktický lékař. Zákon též umožní hlasování voličům umístěným v zařízeních, která byla rozhodnutím krajské hygienické stanice uzavřena. Návrh rovněž navyšuje odměny členům okrskových volebních komisí o 500 Kč. Pro skupinu osob v karanténě se zavádí tři možnosti hlasování:

  • Hlasování v drive-in volební místnosti z automobilu
  • Hlasování v pobytovém zařízení sociálních služeb, které bylo uzavřeno
  • Hlasování do zvláštní přenosné schránky Další info na www.mvcr.cz.

Kdo do volebních komisí

Volební komise většinou obsazují starší lidé, v menších obcích i pár desítek let ve stejném složení. Koronavirus ale obrátil řadu běžných činností naruby. I při obsazování volebních komisí zůstává otázkou, zda je účast v nich bezpečná pro rizikové skupiny, jako jsou senioři a chronicky nemocní. Již nyní se starší občané obávají problémů a do komisí se nehlásí. Na Ministerstvo vnitra, jež má organizaci voleb v gesci, zamířili proto zástupci Sdružení místních samospráv a Svazu měst a obcí, aby od ministerstva požadovali návod, jak komise zaplnit a zároveň neriskovat ničí zdraví. Obsazovat volební komise mají tedy především strany kandidující ve volbách. Starosta dosazuje členy komisí až ve chvíli, kdy od stran návrhy nepřijdou. Prvotně jde proto o apel na politické strany. Ministerstvo vnitra i SMO ČR připravily pro starosty manuál, jak se s volbami v době covidové vypořádat.

Nejčtenější kategorie
Chytré město
444
Energetika
507
IT
372
Dotace a Finance
1374
Odpady
249

Nezmeškejte žádné informace!

Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze