Newsletter

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

* Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

Místní rozvojPrávo

Zástupci firem z Moravskoslezského kraj navázali v Pobaltí kontakty

Zástupci 12 firem a institucí z Moravskoslezského kraje se v závěru května zúčastnili čtyřdenní podnikatelské mise do Vilniusu a Tallinu. Misi uspořádala Krajská hospodářská komora Moravskoslezského kraje (KHK MSK) ve spolupráci s dalšími partnery sítě Enterprise Europe Network z Litvy a Estonska, místními hospodářskými komorami a ekonomickou diplomacií Ministerstva zahraničních ČR působící v obou zemích. Akci zaštítil Moravskoslezský kraj reprezentovaný náměstkem hejtmana Janem Krkoškou.

„Estonsko i Litva patří k zemím s výbornými podmínkami pro podnikání. Navázání obchodních kontaktů v této oblasti může být odrazovým můstkem na trhy dalších ekonomik. Jsou to vyspělé země s příznivými daňovými podmínkami a minimální administrativou, které nabízí skvělé příležitosti pro byznys. Jsem rád, že jsme tuto příležitost mohli nabídnout také firmám z našeho kraje,“ uvedl náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro regionální rozvoj Jan Krkoška, který se mise do Pobaltí zúčastnil.

Ve Vilniusu KHK MSK slavnostně podepsala memorandum o spolupráci mezi oběma hospodářskými komorami. „Ze strany českých firem jsme zaznamenali zvýšený zájem o navázání kontaktů s obchodními partnery z Pobaltí. Rádi bychom proto pokračovali v dalším propojování českých firem s litevskými i estonskými podniky a institucemi.  Podepsání memoranda je pro nás tedy významným krokem k bližší spolupráci s litevskou Hospodářskou a průmyslovou komorou,“ řekla ředitelka KHK MSK Natálie Šitavancová.

Po prezentaci Moravskoslezského kraje a představení zúčastněných firem a institucí následovala předem sjednaná dvoustranná jednání českých a litevských partnerů. Na více než 40 jednáních firmy navázaly prvotní kontakty se zahraničními partnery, ale došlo i na dohody o další dlouhodobější spolupráci. „Podařilo se nám úspěšně propojit jednu estonskou farmaceutickou firmu s českým kontraktorem v Moravskoslezském kraji na výrobu doplňku stravy a kosmetiky. Ve výsledku tak došlo k uzavření dohody o výrobě. Mise v těchto oblastech pomáhají naplňovat naše firemní cíle, to je udržovat a rozšiřovat obchodní aktivity,“ zhodnotil člen Rady jednatelů a ředitel pro automatizaci G.M. PROJECT Jiří Moninec.

Zorganizováním mise do Pobaltí KHK MSK navázala na před pandemií pravidelně organizované zahraniční podnikatelské mise, o které je mezi firmami v kraji velký zájem. Do konce tohoto roku KHK MSK plánuje uspořádat ještě jednu zahraniční misi. Z ohlasů oslovených členských firem se jako atraktivní lokalita pro rozvoj podnikání jeví Rumunsko a Bulharsko, v jednání je i výjezd do Makedonie.

Fotokhkmsk
Zdroj: Název

Nejčtenější kategorie
Chytré město
454
Energetika
530
IT
397
Dotace a Finance
1403
Odpady
257

Nezmeškejte žádné informace!

Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze