Newsletter

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

* Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

Právo

Obce a města odmítají schválený stavební zákon

Obce a města a jejich střešní organizace odmítají nový stavební zákon, který dnes schválila Poslanecká sněmovna. Má nahradit dosavadní zákon z roku 2006 a podle předkladatelů z Ministerstva pro místní rozvoj (MMR) má zrychlit a zjednodušit stavební řízení.
Pro nový zákon hlasovalo 92 poslanců, zapotřebí jich bylo 88. Pro zákon hlasovali poslanci ANO, SPD a tři sociální demokraté. Někteří sociální demokraté hlasovali proti zákonu stejně jako ostatní poslanci. Zákon odolal návrhu na zamítnutí, který vznesli Piráti. Zákon odmítli podpořit poslanci KSČM.
Sněmovna zákon schválila proti původnímu vládnímu návrhu tak, že veškeré stavební úřady přejdou pod stát. Budou spadat pod Nejvyšší stavební úřad a budou organizovány podobně jako třeba finanční úřady. Část opozice ale tento princip odmítá a tvrdí, že to ochromí stavební řízení. Neuspěly opoziční strany ODS, TOP 09, KDU-ČSL, Pirátů a STAN, které prosazovaly, aby část úřadů zůstala při obcích a městech.
„Náklady na vytvoření státního stavebního úřadu v době enormního státního deficitu budou v řádech desítek miliard korun. Stát na to nebude mít peníze,“ uvedla pro měsíčník PR města a obce výkonná ředitelka Svazu města a obcí Radka Vladyková. Podle ní je prioritní další digitalizace státu. „Udělejme kompletně digitalizaci a až bude funkční, teprve potom řešme vyčleňování, tu revoluci. Plánovaná radikální změna bez tohoto předpokladu je velké ohrožení procesu povolování staveb v praxi,“ říká Radka Vladyková.
Jak také upozorňuje, „máme tu také nové programové období a Národní plán obnovy, kde budeme muset mít rychle zasmluvněné peníze a začít s realizací projektů. Co když zjistíme, že celý systém povolování staveb je kvůli institucionálním změnám paralyzován? Proč chceme ohrožovat a brzdit celou ekonomiku? Kýžený efekt tato změna v žádném případě nepřinese“.
Nyní zákon dostane k projednání Senát. Platit má od 1. července 2023, ale už od ledna příštího roku bude moci začít nabírat nové úředníky. Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová již dříve uvedla, že do státní správy by ze současných stavebních úřadů mohlo přejít 5000 až 6000 lidí.
PDF: Nový stavební zákon – výsledek hlasování ve 3. čtení: 10 záporů × 4 klady
Další informace najdete na ceskenoviny.cz

Nejčtenější kategorie
Chytré město
442
Energetika
501
IT
367
Dotace a Finance
1360
Odpady
249

Nezmeškejte žádné informace!

Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze