Místo, aby starostové na Vysočině pomalu finišovali s přípravou kampaně před blížícími se podzimními komunálními volbami, šikují se ke společnému boji se státem o zachování stavebních úřadů v jejich obci či městě.
Z nové verze stavebního zákona, která nedávno dorazila na vládu z dílny ministerstva pro místní rozvoj, totiž vyplývá, že konkrétně z krajské mapy má zmizet hned 16 z dosavadních 38 stavebních úřadů. Lidem jich má po úpravě nově zůstat k dispozici už jen 22.
A s tím se představitelé samospráv nehodlají jen tak smířit. Starostové nechtějí rozjíždět žádné sólo akce, ale postupovat společně, jednotně pod hlavičkou Sdružení obcí Vysočiny. Dohodnout se na tom měli ještě před Velikonocemi, na zasedání, které se konalo minulý týden.
Tajemnice sdružení Zdeňka Škarková pro JL uvedla, že vznikne společný dopis se společným stanoviskem, které by už v příštím týdnu mohlo putovat na vládu.
„Ještě jsme se úplně nedohodli na formě, ale dohoda, že něco vytvoříme a pošleme, je. Finalizovat bychom to mohli, pokud se zadaří, v příštím týdnu. Ze situace v předloženém návrhu nejsme úplně nadšení,“ volí kulantní slovník Škarková.
Konkrétně na Jihlavsku má projít likvidací kvarteto stavebních úřadů – v Batelově, Brtnici, Lukách nad Jihlavou a také v Nové Říši.
Konkrétní datum konce ale žádný starosta z dotčených samospráv zatím netuší. Předpokládají ale, že letos to nebude, a to kvůli tomu, že došlo k posunu účinnosti zákona o rok. Všichni pevně věří, že tím získávají čas na to, aby se jim návrh podařilo zastavit nebo aspoň předělat.
„Musíme apelovat na naše poslance v regionu. Jedno, z jaké jsou strany. Tuhle novelizaci zkrátka nesmíme připustit,“ říká otevřeně starosta Luk nad Jihlavou Viktor Wölfl. A nejde jen o to, že stavebníci z městyse a spádových obcí by museli nově začít jezdit na stavební úřad do Jihlavy.
„Je to ukázkový příklad tupé centralizace. Představte si, že lidé, kterých je něco mezi sedmi až osmi tisíci, budou chtít něco vyřídit. Jenže úředníci jsou limitovaní dopravou. Musí třeba čekat, až na ně vyjde služební auto. Nejde jen o stavební povolení, ale taky třeba dělení pozemků, povolení ke kácení stromů. To všechno se řeší na stavebním úřadě,“ předesílá možné průtahy ve stavebním řízení.
Nová Říše podle starosty městyse Jaroslava Pachra ke zrušení místního stavebního úřadu (a úřadů v dalších obcích) zaujímá jednoznačně nesouhlasné stanovisko.
„Dlouhodobě a nejen v tomto případě zdůrazňujeme, že o místních záležitostech mají rozhodovat místní úřady, místní lidé. Znalost místních poměrů, místních potřeb a podmínek, vztahů a ostatních souvislostí se nedá nahradit. Často používané slovo decentralizace, chceme-li ‚služby blíže lidem‘, pomalu na venkově ztrácí smysl. Katastrální úřady, finanční úřady, stavební úřady – kdo bude další?“ ptá se starosta.
Místostarosta Brtnice Jan Rubeš má na věc podobný názor jako ostatní starostové. „Také k tomu zaujímáme negativní stanovisko. Jen Brtnice má 3700 lidí. Pod ní spadají ještě i Kněžice, Brodce a Hrutov, takže k pěti tisícům lidí by muselo jezdit na stavební úřad do Jihlavy,“ vypočítává.
Starosta Batelova Jiří Doležal k tématu uvedl, že na hloupost úředníků z Prahy nehodlá reagovat. „Vím, že moji kolegové proti tomu bojují. Považuji to za hloupé rozhodnutí úředníků z ministerstva pro místní rozvoj. Oni neví a neznají, jak to na jedničkových obcích chodí a funguje,“ má jasno.
„Vím, že se poslanci a senátoři nechají vmanipulovat do téhle hry. Mrzí mě, že se o tom vůbec bavíme, protože tímhle se stavební úřad občanům jednoznačně vzdálí. Zaklínadlu, že elektronizace všechno zvrátí, nevěřím,“ dodává batelovský starosta.
Zdroj: jihlavske-listy.cz
Foto: kudyznudy.cz