Newslettery

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

  PromoNews

  Výběr toho nejzajímavějšího za posledních 14 dní do vaší emailové schránky.

  2x měsíčně

  PromoDay

  Přehled nejnovějších článků. Každý pracovní den do vaší schránky.

  5x týdně

  Představujeme vám

  Výběr z těch nejzajímavějších rozhovorů s představiteli veřejné správy.

  1x měsíčně

  Akce

  Přehled nadcházejících konferencí, soutěží, školení na následující měsíc.

  1x měsíčně

  Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

  Právo

  Vzor ke stažení: Zásady pro spolupráci obce s investorem

  Zásady pro spolupráci obce s investorem nebo jiné podobné typy dokumentů přijala v uplynulých dvou letech celá řada měst od Jihlavy, přes Brno či Liberec až po Prahu. Benefity, které zásady přináší, mezi něž patří především ukotvení podílu developerů na rozvoji veřejné infrastruktury, vedle velkých měst využijí i menší obce. Právě pro ně Frank Bold Advokáti, kteří se na zásadách v řadě měst podíleli, připravili vzor, který je k dispozici ke stažení zdarma na internetu.

  Obce využívají zásady pro nastavení jasných podmínek, podle nichž se budou investoři podílet na nákladech na rozvoj a údržbu veřejné infrastruktury. Samospráva města jim za to poskytne součinnost při realizaci projektu. Města k zásadám přistupují, aby si zajistila udržitelný rozvoj, investorům zásady zase přinášejí přehledný popis procesu vyjednávání a uzavírání smluv. Zjistí v nich, na koho konkrétně se mají obrátit s oznámením svého záměru, výši sazby a způsob výpočtu investičního příspěvku, dále, jaké dokumenty obci předložit, kdy obec a její orgány záměr projedná a další podmínky.

  „V každé obci jsou specifické podmínky a požadavky, jedno ale mají zásady všude společné. Cílem je nastavit předvídatelné a transparentní prostředí, s rovnými pravidly pro všechny investory a garancemi, které získávají město i developer,“ uvedl advokát Jiří Nezhyba z kanceláře Frank Bold Advokáti.

  Co mohou města požadovat?

  Vedle poskytnutí finančního příspěvků mohou města v zásadách jako další tzv. nepeněžní plnění ze strany investorů požadovat například:

  • výstavbu budov pro základní a mateřské školy,
  • výstavbu zařízení pro sport a rekreaci,
  • tvorbu a úpravy veřejných prostranství,
  • převedení části vystavěných bytů na obce, nebo poskytnutí zvýhodněných nájmů
  • organizaci architektonických soutěží.

  Konkrétní podobu dokumentu, který je vždy navázán na program strategického rozvoje a jiné koncepční dokumenty, si každá obec upravuje podle vlastních požadavků.

  Zdroj: Frank Bold Advokáti
  Foto: wikipedia

  Nejčtenější kategorie
  Chytré město
  412
  Energetika
  438
  IT
  308
  Dotace a Finance
  1257
  Odpady
  228

  Nezmeškejte žádné informace!

  Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze

  Další článek
  A teď jsou na řadě obce
  Image