Zásady pro spolupráci obce s investorem nebo jiné podobné typy dokumentů přijala v uplynulých dvou letech celá řada měst od Jihlavy, přes Brno či Liberec až po Prahu. Benefity, které zásady přináší, mezi něž patří především ukotvení podílu developerů na rozvoji veřejné infrastruktury, vedle velkých měst využijí i menší obce. Právě pro ně Frank Bold Advokáti, kteří se na zásadách v řadě měst podíleli, připravili vzor, který je k dispozici ke stažení zdarma na internetu.
Obce využívají zásady pro nastavení jasných podmínek, podle nichž se budou investoři podílet na nákladech na rozvoj a údržbu veřejné infrastruktury. Samospráva města jim za to poskytne součinnost při realizaci projektu. Města k zásadám přistupují, aby si zajistila udržitelný rozvoj, investorům zásady zase přinášejí přehledný popis procesu vyjednávání a uzavírání smluv. Zjistí v nich, na koho konkrétně se mají obrátit s oznámením svého záměru, výši sazby a způsob výpočtu investičního příspěvku, dále, jaké dokumenty obci předložit, kdy obec a její orgány záměr projedná a další podmínky.
„V každé obci jsou specifické podmínky a požadavky, jedno ale mají zásady všude společné. Cílem je nastavit předvídatelné a transparentní prostředí, s rovnými pravidly pro všechny investory a garancemi, které získávají město i developer,“ uvedl advokát Jiří Nezhyba z kanceláře Frank Bold Advokáti.
Co mohou města požadovat?
Vedle poskytnutí finančního příspěvků mohou města v zásadách jako další tzv. nepeněžní plnění ze strany investorů požadovat například:
- výstavbu budov pro základní a mateřské školy,
- výstavbu zařízení pro sport a rekreaci,
- tvorbu a úpravy veřejných prostranství,
- převedení části vystavěných bytů na obce, nebo poskytnutí zvýhodněných nájmů
- organizaci architektonických soutěží.
Konkrétní podobu dokumentu, který je vždy navázán na program strategického rozvoje a jiné koncepční dokumenty, si každá obec upravuje podle vlastních požadavků.
Zdroj: Frank Bold Advokáti
Foto: wikipedia